Drogi uczniu!

Żyjemy w czasach, gdzie każdego dnia mamy do czynienia z różnego rodzaju wypadkami. Spotykamy je wszędzie i często sami nim ulegamy.
Jednak na bezpieczeństwo w szkole i klasie masz wpływ w takim samym stopniu, jak twoi koledzy i nauczyciele.  Ty również przyczyniasz się do atmosfery w szkole, w której się uczysz. Od twoich reakcji na pewne wydarzenia zależeć będzie poczucie bezpieczeństwa twoje i innych uczniów. Aby skuteczniej przyczyniać się do budowania przyjaznej atmosfery w miejscu, w którym spędzasz większość czasu, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

1. Dbaj o swoją sprawność fizyczną i psychiczną. Nie tylko siła, czy dobra kondycja zapewnią ci bezpieczeństwo. Bardzo ważna jest również siła psychiczna i pewność siebie w każdej sytuacji. Chodź wyprostowany, patrz kolegom i koleżankom prosto w oczy, mów głośno i wyraźnie. Nawet jeśli z natury należysz do osób nieśmiałych, nie daj tego po sobie poznać.

2. Pamiętaj - agresja budzi agresję. Nie dawaj innym powodów, by się ciebie obawiali. Może to zrodzić niepotrzebne nieporozumienia oraz wprowadzić niezdrową atmosferę w klasie i szkole. Traktuj z szacunkiem swoich kolegów, koleżanki oraz nauczycieli - tylko wtedy masz prawo wymagać od nich tego samego.

3. Jeśli przynosisz do szkoły cenne przedmioty nie obnoś się z nimi przed kolegami. Takim zachowaniem możesz wzbudzać ich  niepotrzebną zazdrość.

4. Unikaj konfliktów z innymi. Jeśli jednak już do nich dojdzie, albo znajdziesz się w sytuacji, w której inny uczeń grozi ci, bądź jest w stosunku do ciebie agresywny koniecznie zgłoś to nauczycielowi bądź pedagogowi szkolnemu. W ten sposób pokażesz, że nie jesteś łatwym celem i nie pozwolisz by złe traktowanie względem ciebie pozostawało bezkarne.

5. Jeśli padłeś ofiarą przemocy na terenie szkoły, bądź ze strony jednego z jej uczniów powiadom o tym odpowiednie osoby. Nie pozwól, by twój strach sprawił, że przestępca poczuje się bezkarny. To całkiem normalne, że boisz się o tym mówić. Alarmując odpowiednie osoby, masz pewność, że sprawca zostanie ukarany, a następnym razem zastanowi się dwa razy, zanim powtórzy swoje zachowanie.

6. Stosuj metodę ograniczonego zaufania. To, że ktoś jest twoim kolegą czy koleżanką ze szkolnej ławki, nie znaczy wcale, że możesz bezgranicznie mu ufać. Pamiętaj, że ty sam decydujesz o sobie, o podejmowanych przez siebie decyzjach i działaniach, a jednocześnie jesteś za nie odpowiedzialny. Zastanów się zanim za czyjąś namową postąpisz wbrew sobie. Konsekwencje takiego działania mogą być dla ciebie nieprzyjemne.

7. Jeśli jesteś świadkiem przestępstwa na terenie szkoły, bądź przestępstwa, którego dopuścił się uczeń szkoły, natychmiast powiadom o tym odpowiednią osobę. Może to być wychowawca, dyrektor szkoły, nauczyciel, pedagog, ale także rodzic bądź opiekun. Każda z tych osób jest zobowiązana ci pomóc. Jeśli boisz się opowiedzieć komukolwiek o tym, co widziałeś możesz poprosić je o dyskrecję, albo informację przekazać telefonicznie, nie podając swoich danych osobowych. Możesz w ten sposób poinformować np. policję.

8. Unikaj samotnych powrotów ze szkoły, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Staraj się umawiać z kolegą czy koleżanką, którzy idą w tym samym kierunku. Nie korzystaj z propozycji podwiezienia przez nieznane ci osoby. Sam również nie staraj się "łapać okazji". Pamiętaj, lepiej chwilę dłużej postać na przystanku niż narażać swoje życie i zdrowie.

9. Codziennie rano wyruszasz w drogę do szkoły i codziennie wracasz do domu. Niezależnie od tego w jaki sposób pokonujesz tę trasę – ważne, byś przestrzegał zasad ruchu drogowego. Możesz przejść na drugą stronę jezdni pod warunkiem, że nie nadjeżdża żaden pojazd i nie występuje jakiekolwiek inne niebezpieczeństwo. Podczas przechodzenia przez jezdnię możesz unieść rękę. Aby być bardziej widocznym załóż kamizelkę lub elementy odblaskowe.