Lista lektur obowiązująca od roku szkolnego 2017/2018 - poniżej:

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek;
Brzechwa dzieciom – Jan Brzechwa;
Cukierku, ty łobuzie! – Waldemar Cichoń; Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek;
Detektyw Pozytywka – Grzegorz Kasdepke;
Kapelusz Pani Wrony – Danuta Parlak;
Pamiętnik Czarnego Noska – Janina Porazińska;
Wiersze dla dzieci – Julian Tuwim;
(od roku szkolnego 2018/2019)
Zaczarowana zagroda – Czesław Centkiewicz;
Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa;
Karolcia – Maria Krüger;
Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren;
Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Hugh Lofting;
Drzewo do samego nieba – Maria Terlikowska;
O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach – Barbara Tylicka;
Afryka Kazika – Łukasz Wierzbicki;
(od roku szkolnego 2019/2020)
Baśnie (do wyboru) – Hans Christian Andersen;
Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski;
Dziewczynka z parku – Barbara Kosmowska;
Sposób na Elfa – Marcin Pałasz;
Asiunia – Joanna Papuzińska;
O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski;
Najpiękniejsze wiersze – Danuta Wawiłow;
Dziadek i niedźwiadek – Łukasz Wierzbicki;
Lektury obowiązkowe:
Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa;
Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks) – Janusz Christa;
Mikołajek i inne chłopaki – René Goscinny, Jean-Jacques Sempé;
Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy) – Adam Mickiewicz;
Dynastia Miziołków - Joanna Olech;
Mazurek Dąbrowskiego – Józef Wybicki;
Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault - Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody, Aleksander Puszkin - Bajka o rybaku i rybce,
Jeanne Marie Leprince de Beaumont - Piękna i Bestia
Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.
Lektury uzupełniające:
Kapelusz za 100 tysięcy – Adam Bahdaj;
Tajemniczy ogród lub inna powieść – Frances Hodgson Burnett;
Król Maciuś Pierwszy – Janusz Korczak;
Dzieci z Leszczynowej Górki - Maria Kownacka, Zofia Malicka;
Cudowna podróż – Selma Lagerlöf;
Biały Mustang – Sat-Okh;
Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.
(od roku szkolnego 2018/2019)
Lektury obowiązkowe
Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa – Clive Staples Lewis;
Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje) - Adam Mickiewicz;
Chłopcy z Placu Broni - Ferenc Molnar;
Katarynka - Bolesław Prus;
W pamiętniku Zofii Bobrówny – Juliusz Słowacki;
Czarne Stopy - Seweryna Szmaglewska;
Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce;
Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne;
Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.
Lektury uzupełniające
Alicja w Krainie Czarów – Lewis Carroll;
Magiczne drzewo – Andrzej Maleszka;
Winnetou – Karol May;
Wybrana powieść – Małgorzata Musierowicz.
Sposób na Alcybiadesa – Edmund Niziurski;
Kamizelka - Bolesław Prus;
Janko Muzykant – Henryk Sienkiewicz;
Przygody Tomka Sawyera – Mark Twain;
Wybór innych tekstów kultury.
(od roku szkolnego 2019/2020)
Lektury obowiązkowe
Kameleon, Śmierć urzędnika - Antoni Czechow;
Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – Rafał Kosik;
Wybrane bajki – Ignacy Krasicki;
Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego) - Adam Mickiewicz;
Hobbit, czyli tam i z powrotem - John Ronald Reuel Tolkien;
W pustyni i w puszczy – Henryk Sienkiewicz;
Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.
Lektury uzupełniające
Trzej muszkieterowie – Aleksander Dumas;
Księga dżungli – Joseph Rudyard Kipling;
Skrzynia Władcy Piorunów – Marcin Kozioł;
Cyberiada (fragmenty) – Stanisław Lem;
Wybrana powieść – Kornel Makuszyński;
Ania z Zielonego Wzgórza – Lucy Maud Montgomery;
Wybrana powieść – Alfred Szklarski;
Dziewczynka tańcząca z wiatrem - Katarzyna Zychla;
Wybór innych tekstów kultury.
Lektury obowiązkowe
Opowieść wigilijna – Charles Dickens;
Zemsta – Aleksander Fredro;
Wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII – Jan Kochanowski;
Żona modna – Ignacy Krasicki;
Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski) – Adam Mickiewicz;
Quo vadis, Latarnik – Henryk Sienkiewicz;
Siłaczka - Stefan Żeromski;
Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta;
Lektury uzupełniające
Wybrana powieść kryminalna – Agatha Christie
Stary człowiek i morze – Ernest Hemingway;
Widzieć przez trzy dni - Helena Keller;
Stowarzyszenie Umarłych Poetów – Nancy H. Kleinbaum;
Z domu niewoli (fragmenty) - Beata Obertyńska;
Krzyżacy – Henryk Sienkiewicz;
Ziele na kraterze (fragmenty) – Melchior Wańkowicz;
Wybór innych tekstów kultury.
Fredro A. – Zemsta
Kamiński A. – Kamienie na szaniec
Sienkiewicz H. – Latarnik
Siesicka K. - Jezioro osobliwości
Szekspir W. – Romeo i Julia
Christie A. – 12 prac Herkulesa
Hemingway E. – Stary człowiek i morze
Lem S. – Wielkie lanie
Molier – Skąpiec
Orwell G. – Folwark zwierzęcy
Prus B. – Kamizelka
Sienkiewicz H. – Krzyżacy

Rozkład dzwonków

lekcja pn, wt, śr, cz, pt
1 08.00 - 08.45
2 08.55 - 09.40
3 09.50 - 10.35
4 10.45 - 11.30
5 11.50 - 12.35
6 12.45 - 13.30
7 13.40 - 14.25
8 14.30 - 15.15
9 15.20 - 16.05
10 16.10 - 16.55