Szanowni Państwo! W dzisiejszych czasach dzieci i młodzież narażona jest na wiele zagrożeń. Jednym, realnym z nich, są substancje posiadające właściwości psychoaktywne, których działanie zbliżone jest do narkotyków. Powszechnie określane jako "dopalacze".

W profilaktyce mocno podkreśla się rolę tzw. czynników chroniących w procesie wychowania, które chronią dzieci i młodzież przed różnego rodzaju zachowaniami ryzykownymi. Jednym i zarazem podstawowym z nich jest RODZINA (mama, tata) oraz silna więź emocjonalna z nimi. W badaniach udowodniono, że w rodzinie, ktorej dziecko czuje się kochane, bezpieczne i rozumiane w mniejszym stopniu narażone jest na niebezpieczeństwa.

Poniżej znajdziecie Państwo podstawowe informacje dotyczące dopalaczy.  Każdy rodzic powienien wiedzieć co może być niepokojące w zachowaniu dziecka, co może wskazywać, że ma z nimi kontakt oraz jak postępować, aby rodzina nigdy nie musiała się zmierzać z problemem narkotyków, dopalaczy lub innych substancji odurzających. Serdecznie zapraszam do lektury.

Sygnały ostrzegawcze, mówiące że dziecko wchodzi w dopalacze:

1. Izolacja od rodziny.
• dziecko oddala się od Ciebie, mimo tego, że wcześniej  byliście blisko.
2. Zmiana otoczenia przyjaciół.
• ma nowych znajomych, których nie chce zapraszać do domu.
3. Nowe znajomości z „trudną młodzieżą”  i narkomanami
• używa ich „języka”,  żargonu, w wypowiedziach wyraża pozytywny stosunek do narkotyków.
4. Częste zmiany nastroju
• często wybucha gniewem, jest niecierpliwe, rozdrażnione, reaguje niewspólmiernie do sytuacji.
5. Wrogie nastawienie do rodziców, niemożność kierowania nastolatkiem przez rodziców.
• unika rozmów, kontaktu, wierci się, kręci, kłamie; unika trudnych sytuacji poprzez mechanizm zaprzeczania, niejednokrotnie stosuje manipulację, spędza większą ilość czasu w zamkniętych pomieszczeniach; przeprowadza krótkie, urywane rozmowy telefoniczne, po których często wychodzi; często znika z domu w ciągu dnia pod dowolnym pretekstem i stara się unikać kontaktu po powrocie; spóźnia się lub bez uzgodnienia nocuje poza domem.
6. Pojawia się tzw. zespół amotywacyjny
• wykazuje brak zaciekawienia dawnymi zainteresowaniami; często porzuca je, ma problemy w nauce, choć wcześniej dobrze sobie radziło; wagaruje.
7. Zmiana aktywności życiowej
• pojawiają się okresy bezsenności w nocy, w dzień jest często niewyspane, „zmięte”, zmęczone, na zmianę jest pobudzone lub ospałe, sypia o dziwnych porach.
8. Zmiana wyglądu
• następuje widoczna zmiana w stroju, często są to drogie, markowe ubrania; ma nadmierny apetyt lub nie ma apetytu; ma przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice; przewlekły katar; występuje utrata wagi ciała; zmienność łaknienia oraz częste oddawanie moczu.
9. Gadżety, akcesoria, emblematy
• w pokoju dziecka dziwnie pachnie, miewa fifki, fajki różnych kształtów, bibułki do skrętów, biały proszek, pastylki nieznanego pochodzenia, leki bez recept, nieznane chemikalia; emblematy:  Szanuj zieleń, FAN CLUB, zielony liść na czarnej podkoszulce.
10. Wynoszenie z domu wartościowych przedmiotów, kradzieże
• z domu znikają pieniądze, wartościowe przedmioty.

Dodatkowe informacje:

Ulotka dla rodziców - Dopalacze - wypalacze

Chronmy mlodziez przed dopalaczami

Dopalacze - ulotka dla rodzicow

Dopalacze - ulotka

ORE - Dopalacze